Filmy

 

 

SEANSE TURYSTYCZNE

Filmy prezentujące popularne wśród turystów kraje, miasta i regiony. Podziwiamy wspaniałe plenery, zwiedzamy zabytki, poznajemy historię, kulturę, obyczaje, życie codzienne mieszkańców i inne turystyczne atrakcje. Oprócz znanych i popularnych, trafiamy także do miejsc jeszcze nie zadeptanych przez turystów, a które z wielu powodów warto odwiedzić.

b_0_135_16777215_00_images_TKF3.JPGb_0_135_16777215_00_images_TKF7.jpgb_0_135_16777215_00_images_TKF4.JPGb_0_135_16777215_00_images_TKF9.jpgb_0_135_16777215_00_images_TKF8.JPG

 

 

HISTORIA AUDREY HEPBURN (USA; 2000; 125 minut; od 12 lat)

Biograficzny film o jednej z największych ikon Hollywood, aktorce, która zdobyła najważniejsze nagrody filmowe, miłość publiczności i uznanie za działalność charytatywną w ramach UNICEF-u. Ale jej wspaniałe życie i cudowna kariera były okupione prywatnymi problemami związanymi z cierpieniami wojennymi, poszukiwaniami ojca i nieudanymi romansami.

REŻYSERIA: Steven Robman. WYKONAWCY: Jennifer Love Hewitt, Frances Fisher, Keir Dullea, Emmy Rossum, Marcel Jeannin, Eric McCormack, Gabriel Macht.

5 VIII godz.16.00; 8 VIII godz.18.30

 

 

HISTORIA JOSEPHINE BAKER (USA; 1991; 125 minut; od 12 lat)

Biografia najsłynniejszej czarnoskórej tancerki i śpiewaczki pierwszej połowy XX wieku. Była szykanowana w Ameryce za kolor skóry, lecz uwielbiana w Europie. Tu jej ekspresyjne i skandalizujące występy spotkały się z fantastycznym przyjęciem i otworzyły jej drogę do światowej sławy. W czasie drugiej wojny światowej walczyła we francuskim ruchu oporu, za co w 1961 roku otrzymała z rąk prezydenta Charlesa de Gaulle'a Francuski Krzyż Wojenny. Josephine Baker mimo sławy i bogactwa, jakie osiągnęła, nigdy nie zapomniała o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i aż do śmierci w 1975 roku aktywnie walczyła z dyskryminacją i rasizmem. Pochowana z honorami należnymi głowie państwa, spoczęła na cmentarzu w Monaco.

NAGRODY: Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego – L. Gossett Jr. i 2 nominacje (najlepszy film i aktorka). 2 Nagrody Emmy (najlepszy reżyser i aktorka) i 3 nominacje najlepszy aktor drugoplanowy – R. Blades, najlepszy aktor drugoplanowy – D. Dukes, charakteryzacja).

REŻYSERIA: Brian Gibson. WYKONAWCY: Lynn Whitfield, David Dukes, Louis Gossett Jr., Ruben Blades, Craig T. Nelson.

12 VIII godz.16.00; 15 VIII godz.18.30

 

 

SABRINA (USA; 1954; 110 minut; od 12 lat)

Melodramat. Sabrina, córka szofera pracującego w domu zamożnych państwa Larrabee, skrycie podkochuje się w młodszym z synów pracodawców, hulace i kobieciarzu Davidzie. Pewnego dnia ojciec wysyła dziewczynę do Paryża, by nabrała ogłady i wyuczyła się na dobrą kucharkę. Po kilku latach z Europy wraca jako atrakcyjna i świadoma swej urody kobieta. Teraz to ona jest obiektem pożądania i zawraca w głowie nie tylko Davidowi, który właśnie ma się żenić, ale także jego starszemu bratu, pracoholikowi Linusowi.

NAGRODY: Oscar za najlepsze kostiumy i 5 nominacji (najlepsza reżyseria, scenariusz, aktorka, zdjęcia i scenografia). Złoty Glob za najlepszy scenariusz. Nominacja do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najlepszej aktorki.

REŻYSERIA: Billy Wilder. WYKONAWCY: Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, William Holden, Walter Hampden.

5 VIII godz.18.30; 8 VIII godz.16.00

 

 

KIEDY PARYŻ WRZE (USA; 1963; 110 minut; od 12 lat)

Komedia romantyczna. Mieszkający w Paryżu pisarz Richard Benson ma trzy dni na ukończenie scenariusza filmu. Aby zdążyć na czas, zatrudnia uroczą sekretarkę Gabrielle. Razem tworzą rozmaite - romantyczne, tajemnicze, humorystyczne - historie, w których głównymi bohaterami są oni sami. Napięcie rośnie z każdą następną stroną, a pisarz i stenotypistka oraz ich scenariuszowe odpowiedniki coraz bardziej się do siebie zbliżają.

REŻYSERIA: Richard Quine. WYKONAWCY: William Holden, Audrey Hepburn, Gregoire Aslan, Raymond Bussieres, Noel Coward.

12 VIII godz.18.30; 15 VIII godz.16.15

 

 

ŚNIADANIE U TIFFANY’EGO (USA; 1961; 115 minut; od 15 lat)

Słynna ekranizacja opowiadania Trumana Capote. Holly Golightly jest postrzeloną dziewczyną, której życie upływa na nieustannej zabawie na koszt bogatych adoratorów. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się młody pisarz, który także jest utrzymankiem. Tę dwójkę zaczyna łączyć przyjaźń, która stopniowo przeradza się w głębsze uczucie. Oboje będą musieli zweryfikować swe dotychczasowe życie i zdecydować, czy są w stanie być razem.

NAGRODY: Oscary za najlepszą muzykę i piosenkę oraz 3 nominacje (najlepsza aktorka,  scenariusz i scenografia). Nominacje do Złotych Globów dla najlepszej komedii i aktorki. „David di Donatello” – nagroda Włoskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki zagranicznej.

REŻYSERIA: Blake Edwards. WYKONAWCY: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Mickey Rooney, Martin Balsam.

6 VIII godz.18.00; 9 VIII godz.16.00

 

 

DOCZEKAĆ ZMROKU (USA; 1967; 105 minut; od 15 lat)

Dramat sensacyjno-psychologiczny. Fotograf Sam Hendrix na lotnisku otrzymuje pod błachym pretekstem od nieznajomej kobiety lalkę. Zostawia ją w domu pod opieką swojej kalekiej żony. Susy jest niewidoma od niespełna roku i nie potrafi sobie jeszcze zbyt dobrze radzić w nowej sytuacji. Kobieta nie wie, że w lalce ukryta jest heroina, którą teraz będą chcieli odzyskać przebiegli i bezwzględni przestępcy.

NAGRODY: nominacje do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki. REŻYSERIA: Terence Young. WYKONAWCY: Audrey Hepburn, Alan Arkin, Richard Crenna, Efrem Zimbalist Jr.

13 VIII godz.18.00; 16 VIII godz.16.15

 

 

POWRÓT ROBIN HOODA (USA; 1976; 105 minut; od 12 lat)

Nostalgiczny dramat przygodowy. Mija 20 lat od momentu, gdy Robin Hood wycofał się z czynnej działalności na rzecz najbiedniejszych. Jego postać jest już legendą i krążą o nim mniej lub bardziej zgodne z prawdą mity. Starzejący się, pozbawiony złudzeń i zmęczony życiem Robin Hood wraca z wyprawy krzyżowej do Anglii, aby odzyskać serce narzeczonej Marion i ponownie stawić czoło tyranizującemu ludność szeryfowi Nottingham.

REŻYSERIA: Richard Lester. WYKONAWCY: Sean Connery, Audrey Hepburn, Robert Shaw, Nicol Williamson, Ian Holm, Denholm Elliott, Richard Harris.

14 VIII godz.18.30; 17 VIII godz.15.45

 

 

SZARADA (USA; 1963; 115 minut; od 12 lat)

Dramat sensacyjny. Regina, Amerykanka mieszkająca we Francji, postanawia rozwieść się z mężem. Po powrocie z wakacji kobieta dowiaduje się, że Charles został zamordowany. Wkrótce okazuje się, że był zamieszany w podejrzane interesy, co powoduje, że życie kobiety znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

NAGRODY: nominacja do Oscara za najlepszą piosenkę. Nominacje do Złotych Globów dla najlepszej aktorki i aktora. Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki i nominacja dla najlepszego aktora.

REŻYSERIA: Stanley Donen. WYKONAWCY: Audrey Hepburn, Cary Grant, Walter Matthau, Jacques Marin, James Coburn, George Kennedy.

7 VIII godz.18.30; 10 VIII godz.15.30

 

 

TERCET EGZOTYCZNY - koncert w Sali Kongresowej w 1994 roku

Obok Trubadurów jeden z najdłużej działających polskich zespołów muzycznych, założony w 1963 roku we Wrocławiu z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego, wykonujący muzykę w stylu latynoamerykańskim. Wokalistką od 1963 roku jest Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Grupa poza Polską cieszyła się ogromną popularnością także m.in. w USA (sensacyjne koncerty w Carnegie Hall i Radio City Music Hall w Nowym Jorku), Francji (występy z Charlesem Aznavourem), Niemczech, Belgii, Danii i Grecji.

17 VIII godz.18.00

 

 

TAJEMNICE LEONARDA DA VINCI (Wielka Brytania; 2003; 100 minut; od 12 lat)

Fabularyzowany dokument biograficzny o jednym z największych geniuszy wszech czasów. Przede wszystkim był znany jako malarz i rzeźbiarz, a jednocześnie konstruował broń i machiny wojenne, stroje do nurkowania i maszyny latające. Był także pionierem medycyny, geologii, botaniki, anatomii i geometrii. Przez wieki jego futurystyczne projekty nie były traktowane poważnie, aż do naszych czasów, kiedy współcześni inżynierowie, naukowcy i sportowcy przetestowali jego wynalazki.

REŻYSERIA: Sarah Aspinall i Tim Dunn. WYKONAWCY: Mark Rylance, Che Cartwright, James Faulkner, Paul Brooke, James Frain, Christopher Benjamin.

19 VIII godz.16.15; 22 VIII godz.18.30

 

 

TRAGEDIA MAKBETA (Wielka Brytania; 1971; 140 minut; od 15 lat)

Adaptacja tragedii „Makbet” Williama Szekspira z 1606 roku, znacznie odbiegająca od wcześniejszych ekranizacji. Nowatorskie spojrzenie na krwawą historię o zdobywaniu władzy za wszelką cenę w kategoriach realizmu psychologicznego. Obraz średniowiecza został potraktowany z dbałością o historyczną i obyczajową prawdę.

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Jon Finch, Francesca Annis, Martin Shaw, Nicolas Selby.

19 VIII godz.18.30; 22 VIII godz.15.45

 

 

LOKATOR (Francja; 1976; 125 minut; od 18 lat)

Thriller psychologiczny wg powieści „Chimeryczny lokator” Rolanda Topora. 30-letni urzędnik Trelkovsky wynajmuje w paryskiej kamienicy mieszkanie, w którym poprzednia lokatorka próbowała popełnić samobójstwo. Z biegiem czasu mężczyzna odkrywa, iż każdy element otaczającej go rzeczywistości, niesamowite zjawiska i wydarzenia, układają się w obraz spisku skierowanego przeciwko niemu.

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Roman Polański, Isabelle Adjani, Shelley Winters, Melvyn Douglas, Jo Van Fleet, Lila Kedrova.

21 VIII godz.18.30; 24 VIII godz.15.30

 

 

DZIEWIĄTE WROTA (Francja-Hiszpania; 1999; 105 minut; od 15 lat)

Nowojorski detektyw-bibliofil dostaje zlecenie sprawdzenia w Europie autentyczności pewnej tajemniczej XVII-wiecznej księgi. Podczas pobytu w Hiszpanii, Portugalii i Francji zaczynają się sprawdzać przepowiednie zamieszczone na rycinach starodruku. Jednocześnie w krytycznych sytuacjach antykwariuszowi pomaga pewna nieznajoma, która chwilę po udzieleniu pomocy znika. Mimo przeciwności jego misja posuwa się do przodu.

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner, Barbara Jefford, James Russo.

27 VIII godz.18.00; 30 VIII godz.16.15

 

 

ZWROTNIK RAKA (Wielka Brytania; 2010; 60 minut; od 12 lat)

Unikalna podróżnicza wyprawa wzdłuż liczącego 36.742 kilometry długości Zwrotnika Raka. Małe wioski, wielkie metropolie, odludne bezdroża, malownicze krajobrazy, dzika przyroda, kultury i religie, miejsca znane ze słyszenia, tajemnicze, zapomniane i czasami niebezpieczne oraz ich wyjątkowi mieszkańcy.

6, 13 VIII godz.16.30; 7, 14 VIII godz.17.00

 

 

CO? (Włochy-Francja-Niemcy; 1972; 110 minut; od 15 lat)

Inspirowane „Alicją w Krainie Czarów”, humorystyczno-erotyczne perypetie podróżującej po Europie młodej Amerykanki. Będąc we Włoszech, dziewczyna trafia do luksusowej willi, gdzie z udziałem jej ekscentrycznych mieszkańców w ciągu kilku dni przeżywa serię niezwykłych i dziwacznych przygód.

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Sydne Rome, Marcello Mastroianni, Hugh Griffith, Romolo Valli, Roman Polański.

20 VIII godz.18.00; 23 VIII godz.16.15

 

 

ŚMIERĆ I DZIEWCZYNA (Wielka Brytania-Francja; 1994; 105 minut; od 15 lat)

Filmowa adaptacja słynnego dramatu Ariela Dorfmana, którego akcja toczy się w jednym z krajów Ameryki Południowej. Paulina Escobar, żona prawnika - przewodniczącego komisji prowadzącej śledztwo w sprawie zbrodni poprzedniego rządu - czeka na powrót męża w rodzinnej, położonej na uboczu hacjendzie. Kobietę, byłą opozycjonistkę, prześladują wspomnienia okrutnych tortur, jakim była poddawana w wiezieniu przez okrutnego doktora Roberto Mirandę. Mąż Pauliny, prawnik Gerardo przyprowadza do domu gościa. Paulina, słysząc głos nieznajomego, rozpoznaje w nim swego dawnego oprawcę. Chęć zemsty wydaje się silniejsza od zdrowego rozsądku.

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Stuart Wilson.

26 VIII godz.18.30; 29 VIII godz.16.15

 

 

WENUS W FUTRZE (Francja-Polska; 2013; 95 minut; od 15 lat)

Ekranizacja przebojowej sztuki Davida Ivesa, inspirowanej skandalizującą powieścią Leopolda von Sacher-Masocha. Reżyser Thomas bezskutecznie poszukuje kandydatki do głównej roli w spektaklu teatralnym. W trakcie castingu żadna aktorka nie potrafi przekonywająco zagrać kobiety, która ma całkowicie podporządkować sobie mężczyznę. Kiedy zrezygnowany szykuje się do wyjścia, do teatru wbiega spóźniona Vanda - bezczelna, wulgarna, zdesperowana i natrętna. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, podczas czytania tekstu aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę. Para rozpoczyna grę, w której zacierają się granice między teatralna fikcją a rzeczywistością.

NAGRODY: Cezar za najlepszą reżyserię i 6 nominacji (najlepszy film, scenariusz, aktor, aktorka, muzyka i dźwięk).

REŻYSERIA: Roman Polański. WYKONAWCY: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric.

28 VIII godz.18.30; 31 VIII godz.16.00

 

 

PIERWSZY CESARZ CHIN (Wielka Brytania; 2006; 100 minut; od 12 lat)

Fabularyzowany dokument przedstawiający dzieje legendarnego pierwszego cesarza Chin - jego podboje, wieloletnie rządy, upadek oraz fascynującą tajemnicę jego grobowca. Cesarz Chin Shi Huang Di, porównywany z wielkimi postaciami historii - Aleksandrem Wielkim, czy Juliuszem Cezarem - jest odpowiedzialny za zjednoczenie wielomilionowego narodu na ogromnym obszarze. Choć bardzo znany i wielbiony w ojczyźnie, jego sylwetka nie jest zbyt dobrze znana na Zachodzie. Film uzupełnia tę lukę, przenosząc widza do starożytnych Chin, gdzie obserwujemy dzieje cesarza od momentu odziedziczenia władzy w wieku 13 lat, do chwili śmierci, u kresu szaleńczej obsesji poszukiwania nieśmiertelności.

REŻYSERIA: Nic Young.

(26, 29 VIII)

 

 

PANOWIE ŚPIEWAJĄ W DUETACH

Pokaz unikalnych fragmentów koncertów, programów TV i filmów muzycznych z udziałem najsłynniejszych śpiewaków operowych i piosenkarzy estradowych drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Wystąpią m.in. Mario Lanza, Frank Sinatra, Dean Martin, Charles Aznavour, Tom Jones, Joe Dassin, Julio Iglesias, Jose Carreras, Adriano Celentano, Michael Buble, Garou i Vitas. Panowie zaśpiewają tym razem w duetach – ze sobą i z paniami (m.in. z Tiną Turner, Arethą Franklin, Mireille Matthieu i Judy Garland)

24 VIII godz.18.00

 

 

W 80 SKARBÓW DOOKOŁA ŚWIATA (Wielka Brytania; 2006; 60 minut; od 12 lat)

Dan Cruickhank, wybitny profesor architektury i znany prezenter telewizyjny wyrusza z kamerą w 5-miesięczną podróż tropem 80 największych skarbów stworzonych przez człowieka. Zaczyna od peruwiańskiego starożytnego miasta Inków Machu Picchiu, a kończy we francuskiej katedrze w Chartres. Odwiedzane przez Cruickhanka miejsca, budowle i dzieła sztuki, należą do kanonu najcenniejszych zabytków kultury. Niektóre można znaleźć w przewodnikach i albumach, natomiast niektóre (np. rewolwer Colt z 1851 roku i miecz samurajski) są indywidualnym wyborem autora. Dzięki bogactwu tematów i różnorodności krajów, możemy się poczuć jak turyści, ale także jak badacze i odkrywcy nieznanych i fascynujących kultur i miejsc.

20, 27 VIII godz.16.30; 21, 28 VIII godz.17.00

 

 

PATRONAT MEDIALNY:


b_0_300_16777215_00_images_TVP3_Lodz_podst1.jpg