Filmy

 

 

SEANSE TURYSTYCZNE

Filmy prezentujące popularne wśród turystów kraje, miasta i regiony. Podziwiamy wspaniałe plenery, zwiedzamy zabytki, poznajemy historię, kulturę, obyczaje, życie codzienne mieszkańców i inne turystyczne atrakcje. Oprócz znanych i popularnych, trafiamy także do miejsc jeszcze nie zadeptanych przez turystów, a które z wielu powodów warto odwiedzić.

b_0_135_16777215_00_images_TKF3.JPGb_0_135_16777215_00_images_TKF7.jpgb_0_135_16777215_00_images_TKF4.JPGb_0_135_16777215_00_images_TKF9.jpgb_0_135_16777215_00_images_TKF8.JPG

 

 

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO (Hiszpania; 1988; 85 minut; od 15 lat)

Pierwszy międzynarodowy sukces jednego z najpopularniejszych reżyserów hiszpańskich. Obyczajowy komediodramat o sercowych perypetiach kilku mieszkanek Madrytu, mających kłopoty w relacjach z mężczyznami, co prowadzi do zaskakujących wydarzeń. Porzucona przez kochanka młoda aktorka nie poddaje się depresji i postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to jednak łatwe, bowiem okazuje się, że kobiety z jej najbliższego otoczenia także nie mają lekkiego życia ze swoimi partnerami.

NAGRODY: Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki. Nagroda Publiczności na festiwalu w Toronto. Nagroda za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji. Nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego. 5 Hiszpańskich Nagród Filmowych GOYA (najlepszy film, scenariusz, aktorka, aktorka drugoplanowa - M. Barranco  i montaż). Nagroda Włoskiej Akademii Filmowej „David di Donatello” dla najlepszego reżysera.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Carmen Maura, Julieta Serrano, Maria Barranco, Rossy De Palma, Antonio Banderas, Fernando Guillen.

(15 VII godz.19.00; 19 VII godz.16.30)

 

KIKA (Hiszpania-Francja; 1993; 110 minut; od 15 lat)

Mieszkający w Hiszpanii amerykański pisarz Nicholas i jego przystojny pasierb Ramon poznają ekscentryczną charakteryzatorkę Kikę, która wprowadza w ich życie sporo zamieszania. Dodatkowo ich wzajemne relacje komplikuje pojawienie się byłej narzeczonej Ramona - ekstrawaganckiej dziennikarki Andrei.

NAGRODY: Hiszpańska Nagroda Filmowa „Goya” dla najlepszej aktorki.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Veronica Forque, Peter Coyote, Alex Casanovas, Victoria Abril, Rossy de Palma, Santiago Lajusticia, Anabel Alonso.

(21 VII godz.19.00; 25 VII godz.16.15)

 

KWIAT MEGO SEKRETU (Hiszpania-Francja; 1995; 100 minut; od 15 lat)

Dramat psychologiczny o sercowych, rodzinnych i zawodowych perypetiach kobiety w średnim wieku, która od 20 lat w tajemnicy, pod pseudonimem pisze poczytne ckliwe melodramaty. Jej życie nie przypomina losów jej powieściowych bohaterek i kobieta potrafi sobie poradzić z własnymi problemami.

NAGRODY: nagroda dla najlepszej aktorki na festiwalu w Karlowych Warach.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Marisa Paredes, Juan Echanove, Rossy de Palma, Chus Lampreave, Kiti Manver, Manuela Vargas, Carme Elias, Joaquin Cortes.

(22 VII godz.19.00; 26 VII godz.16.15)

 

ARABESKA (USA; 1966; 105 minut; od 12 lat)

Film sensacyjny, zrealizowany w bardzo atrakcyjnej formie wizualnej, z parą znakomitych aktorów w rolach głównych, w którym widza zaskakują nieustanne zwroty akcji, emocjonujące pogonie i ucieczki, oraz ciągła zmiana ról ścigających i ściganych. Perypetie oxfordzkiego profesora lingwistyki, wynajętego przez tajemniczego arabskiego magnata naftowego do rozszyfrowania tajemniczej notatki.

NAGRODY: nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA za najlepsze zdjęcia.

REŻYSERIA: Stanley Donen. WYKONAWCY: Gregory Peck, Sophia Loren, Alan Badel, Kieron Moore, George Coulouris.

(8 VII godz.18.30; 12 VII godz.16.15)

 

DRŻĄCE CIAŁO (Hiszpania-Francja; 1997; 100 minut; od 18 lat)

Pasjonująca i zaskakująca zwrotami akcji, historia uczuciowego pięciokąta. Przypadkowy pocisk wystrzelony podczas interwencji policji zmienia życie młodego chłopaka, pięknej córki dyplomaty, dwóch policjantów i niewiernej żony jednego z nich.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Liberto Rabal, Francesca Neri, Javier Bardem, Jose Sancho, Angela Molina, Penelope Cruz.

(23 VII godz.18.00; 27 VII godz.15.45)

 

MIŁOŚĆ RAZ JESZCZE (USA; 1998; 90 minut; od 12 lat)

Obyczajowa opowieść o starszym panu, który po śmierci żony ponownie się zakochuje. Kiedy jednak Frank i Florence informują rodzinę o rychłym ślubie, syn Franka - Robert - próbuje przeszkodzić matrymonialnym planom ojca i jego ukochanej.

REŻYSERIA: Charles Matthau. WYKONAWCY: Walter Matthau, Carol Burnett, John Stamos, Teri Polo.

(7 VII godz.16.30; 11 VII godz.18.30)

 

GIGI (USA; 1958; 115 minut; od 12 lat)

Jeden z najsłynniejszych musicali w historii kina, ekranizacja opowiadania Gabrielle Colette. Paryż, przełom XIX i XX wieku. Młodziutka Gigi mieszka z babką i ciotką. Obie starsze damy starają się, aby dziewczynie wdrożyć zasady dobrego wychowania, gdyż w przyszłości ma zostać utrzymanką bogatego i przystojnego Gastona. Gdy Gigi dowiaduje się o tym planie, z oburzeniem go odrzuca, chociaż w rzeczywistości kocha Gastona.

NAGRODY: 9 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, muzyka, piosenka, scenografia, kostiumy i montaż). 3 Złote Globy (najlepszy musical, reżyseria i aktorka drugoplanowa). Nagroda Włoskiej Akademii Filmowej „David di Donatello” za najlepszy film zagraniczny.

REŻYSERIA: Vincente Minnelli. WYKONAWCY: Leslie Caron, Louis Jourdan, Marice Chevalier, Hermione Gingold, Eva Gabor.

(30 VI godz.16.00; 4 VII godz.18.30)

 

MARLENA (Niemcy; 2000; 125 minut; od 15 lat)

Biografia legendy światowego kina, Marleny Dietrich, od pierwszych niemieckich sukcesów do zdobycia miana międzynarodowej gwiazdy dzięki rolom w amerykańskich filmach. Film skupia się na burzliwej karierze Marleny, jej skomplikowanym życiu rodzinnym i licznych romansach. W tle - życie kabaretowe Berlina, czasy narastającego faszyzmu, barwny świat Hollywood oraz II wojna światowa.

REŻYSERIA: Joseph Vilsmaier. WYKONAWCY: Katja Flint, Herbert Knaup, Heino Ferch, Hans Werner Meyer, Christiane Paul.

(1 VII godz.16.00; 3 VII godz.18.30)

 

PASJA ŻYCIA (USA; 1956; 120 minut; od 12 lat)

Znakomita adaptacja powieści Irvinga Stone'a o życiu i twórczości Vincenta Van Gogha oraz jego przyjaźni z innym wybitnym malarzem - Paulem Gauguinem.

NAGRODY: Złoty Glob i nominacja do Oscara za rolę dla Kirka Douglasa. Oscar i nominacja do Złotego Globu za najlepszą drugoplanowa rolę męską dla Anthony Quinna. Nominacje do Złotych Globów: najlepszy film i reżyseria.

REŻYSERIA: Vincente Minnelli i George Cykor. WYKONAWCY: Kirk Douglas, Anthony Quinn, James Donald, Pamela Brown, Everett Sloane.

(8 VII godz.16.00; 10 VII godz.18.30)

 

ZACZĘŁO SIĘ W NEAPOLU (USA; 1960; 85 minut; od 12 lat)

Komedia obyczajowa. Adwokat Michael Hamilton przybywa na krótko do Neapolu, aby objąć spadek po zmarłym niedawno bracie. Tam przychodzi mu nie tylko doświadczyć „uroków” hałaśliwego nocnego życia na Capri, ale jeszcze stawić czoło wiadomości, że oprócz majątku brat pozostawił...syna Nando - zbuntowanego, palącego papierosy 10-latka. Jego opiekunką jest śliczna i wygadana Lucia, popularna szansonistka z nocnych lokali Neapolu, marząca o zostaniu gwiazdą filmową.

REŻYSERIA: Melville Shalveson. WYKONAWCY: Clark Gable, Sophia Loren, Vittorio De Sica, Marietto.

(7, 11 VII)

 

AURORA (Włochy-USA; 1984; 95 minut; od 12 lat)

Dramat obyczajowy. Aurora jest byłą pokojówką, która w latach młodości miała liczne podboje miłosne. Obecnie próbuje zdobyć pieniądze na operację niewidomego syna Ciro. Ma na to dosyć niekonwencjonalny sposób - odnajduje kolejno swoich byłych kochanków i każdemu z nich stara się wmówić, że chłopiec jest jego synem. Opowiada jednocześnie o problemach Ciro z oczami i jego ewentualnej operacji. Wywołane w ten sposób współczucie u rzekomych ojców, pozwala Aurorze na uzbieranie pokaźnej sumy pieniędzy. Sprawa jednak się komplikuje, gdy Aurora spotyka Dave’a, amerykańskiego pilota, którego w przeszłości darzyła prawdziwym uczuciem.

REŻYSERIA: Maurizio Ponti. WYKONAWCY: Sophia Loren, Philippe Noiret, Ricky Tognazzi, Daniel J. Travanti, Angela Goodwin, Alessandra Mussolini, Edouardo Ponti.

(9 VII godz.18.00; 13 VII godz.16.00)

 

ROSYJSKA ARKA (Rosja-Francja-Niemcy; 2002; 95 minut; od 12 lat)

Niezwykły film z pogranicza jawy i snu, którego akcja toczy się w słynnym muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu. Wraz z głównym bohaterem wędrujemy po wspaniałych salach, korytarzach i zakamarkach carskiej rezydencji i obserwujemy niecodzienne wydarzenia z historii Imperium Carów od XVIII wieku po czasy współczesne, których uczestnikami są m.in. Katarzyna Wielka, Piotr Wielki i ostatni car Rosji – Mikołaj II.

REŻYSERIA: Aleksander Sokurow. WYKONAWCY: Siergiej Doncow, Mariwa Kuzniecowa, Leonid Mozgowy, David Giorgobani, Maksym Siergiejew.

(14 VII godz.17.00; 18 VII godz.18.30)

 

ELVIS PRESLEY W LAS VEGAS 1970 (USA; 1970; 90 minut; b.o.)

Odrestaurowany cyfrowo unikalny zapis najlepszych fragmentów koncertów, na jakich wystąpił król rock’n’rolla latem 1970 roku. Poza nowymi wersjami najsłynniejszych przebojów, wcześniej weźmiemy udział w próbach i przygotowaniach do energetycznego występu, który potwierdza znakomitą formę wokalną i taneczną Mistrza.

REŻYSERIA: Denis Sanders.

(13 VII godz.18.00)

 

ZWROTNIK RAKA (Wielka Brytania; 2010; 60 minut; b.o.)

Unikalna podróżnicza wyprawa wzdłuż liczącego 36.742 kilometry długości Zwrotnika Raka. Małe wioski, wielkie metropolie, odludne bezdroża, malownicze krajobrazy, dzika przyroda, kultury i religie, miejsca znane ze słyszenia, tajemnicze, zapomniane i czasami niebezpieczne oraz ich wyjątkowi mieszkańcy.

(2, 9, 16, 23 VII godz.16.30; 3, 10, 17, 24 VII godz.17.00)

 

WYSOCKI (Rosja; 2011; 130 minut; od 12 lat)

Burzliwa biografia słynnego rosyjskiego poety, piosenkarza i aktora Władimira Wysockiego (1938-80). Koniec lat 70-tych, Wysocki znajduje się u szczytu swojej kariery. Jest najbardziej rozpoznawalną osobistością Związku Radzieckiego. Poznaje wspaniałą kobietę, która wydaje się miłością jego życia. Tymczasem służba bezpieczeństwa śledzi każdy krok artysty, a on sam czuje narastające zmęczenie i traci wenę do pisania nowych tekstów. Wskutek nadużywania alkoholu i narkotyków stan jego zdrowia pogarsza się z dnia na dzień.

REŻYSERIA: Piotr Busłow. WYKONAWCY: Siergiej Biezrukow, Oksana Akinszina, Andriej Smoljakow, Andriej Panin.

(22 VII godz.16.30; 24 VII godz.18.30)

 

PIĘKNA ZŁOŚNICA (USA; 1960; 85 minut; od 12 lat)

Inspirowany prozą Louisa Amoura, pisarza wyspecjalizowanego w tematyce Dzikiego Zachodu, komediowy film przygodowy. Niezwykłe dzieje wędrownej trupy teatralnej Healy Dramatic Company, podróżującej po Zachodzie w latach 80-tych XIX wieku. Jej członkowie dzielą czas między wywoływaniem emocji na scenie i utarczkami z wrogo nastawionymi widzami, zniecierpliwionymi dłużnikami i podejrzliwymi szeryfami.

REŻYSERIA: George Cukor. WYKONAWCY: Sophia Loren, Anthony Quinn, Margaret O’Brien, Steve Forrest, Ramon Novarro, Eileen Heckart.

(2 VII godz.18.00; 6 VII godz.16.00)

 

POWIEW SKANDALU (USA-Włochy-Austria; 1960; 95 minut; od 12 lat)

Komedia romantyczna. Wiedeń, stolica walca, rok 1907. Olympia jest austriacką księżniczką, która za swoje skandaliczne wybryki zostaje wygnana z rodowej siedziby na prowincję. Poznaje tu młodego inżyniera górnictwa z Ameryki, przed którym ukrywa swoje arystokratyczne pochodzenie. Wkrótce oboje spotykają się na austriackim dworze, kiedy Olympia zostaje przywrócona do łask i ma zostać żoną księcia.

REŻYSERIA: Michael Curtiz. WYKONAWCY: Sophia Loren, John Gavin, Maurice Chevalier, Angela Lansbury.

(1 VII godz.18.30; 5 VII godz.16.30)

 

POŻĄDANIE W CIENIU WIĄZÓW (USA; 1958; 105 minut; od 15 lat)

Ekranizacja dramatu Eugene’a O’Neilla. Nowa Anglia, połowa XIX wieku. Eben cierpliwie czeka na dzień, kiedy odziedziczy ziemię po swym ojcu - bogatym i despotycznym farmerze. Ale ojciec Ebena żeni się ponownie i ogłasza, że pozostawi farmę nowej żonie. Eben nie może znieść obecności swojej pięknej macochy, jednak dość szybko nienawiść zamienia się w nieposkromioną namiętność.

REŻYSERIA: Delbert Mann. WYKONAWCY: Sophia Loren, Anthony Perkins, Burl Ives, Pernell Roberts, Frank Overton, Anne Seymour.

(30 VI VII godz.18.30; 4 VII godz.16.15)

 

ZWIĄŻ MNIE! (Hiszpania; 1989; 110 minut; od 18 lat)

Komediodramat obyczajowy. Ricky wychodzi ze szpitala dla umysłowo chorych. Pierwsze kroki kieruje do byłej kochanki. Kiedy dziewczyna nie wykazuje zainteresowania kontynuowaniem dawno zakończonej znajomości, zdesperowany chłopak więzi ją w jej własnym mieszkaniu.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Antonio Banderas, Victoria Abril, Loles Leon, Julieta Serrano, Maria Barranco, Rossy de Palma, Francisco Rabal.

(16 VII godz.18.00; 20 VII godz.15.45)

 

GRZESZNA MIŁOŚĆ (USA; 2001; 115 minut; od 18 lat)

Ameryka Łacińska, koniec XIX wieku. Bogaty plantator kawy korespondencyjnie poszukuje kandydatki na żonę. Kiedy wreszcie pojawia się piękna Amerykanka Julia, Luis mimo planowanego wcześniej małżeństwa z rozsądku, zakochuje się w niej bez pamięci. Z czasem jednak odkrywa, że kobieta skrywa wiele tajemnic i nie pasuje do wizerunku wybranki z listów.

REŻYSERIA: Michael Cristofer. WYKONAWCY: Antonio Banderas, Angelina Jolie, Thomas Jane, Jack Thompson.

(21 VII godz.16.45; 25 VII godz.18.30)

 

MATADOR (Hiszpania; 1986; 110 minut; od 18 lat)

Pasjonująca powieść o ludziach udręczonych patologicznymi skłonnościami, którzy szukają spełnienia w perwersji, seksie, morderstwach i autodestrukcji. Diego Montez z powodu odniesionych obrażeń musi przedwcześnie zakończyć karierę matadora. W swej posiadłości uczy zasad walki z bykami młodych adeptów, wśród których znajduje się nadpobudliwy i wrażliwy Angel Gimenez. Los splata ze sobą ścieżki tych dwóch mężczyzn z piękną i zabójczo niebezpieczną prawniczką Marią, dla której rozkosz nierozerwalnie łączy się ze śmiercią.

REŻYSERIA: Pedro Almodovar. WYKONAWCY: Assumpta Serna, Nacho Martinez, Antonio Banderas, Carmen Maura, Julieta Serrano, Chus Lampreave, Eva Cobo.

(14 VII godz.19.00; 18 VII godz.16.15)

 

VINCENT I THEO (Wielka Brytania-Francja-Holandia; 1990; 140 minut; od 12 lat)

Kameralny dramat biograficzny ukazujący skomplikowane relacje między słynnym malarzem Vincentem van Goghiem i jego bratem Theo. Theo - handlarz dziełami sztuki, przez lata pomagał finansowo swojemu bratu i dodawał mu otuchy, bowiem głęboko wierzył w jego talent. Niestety na geniuszu artysty w jego czasach się nie poznano.

REŻYSERIA: Robert Altman. WYKONAWCY: Tim Roth, Paul Rhys, Anne Canovas, Vladimir Yordanoff, Jean-Pierre Cassell, Feodor Atkine.

(15 VII godz.16.15; 17 VII godz.18.30)

 

PANOWIE ŚPIEWAJĄ SOLO

Pokaz unikalnych fragmentów koncertów, programów TV i filmów muzycznych z udziałem najsłynniejszych śpiewaków operowych i piosenkarzy estradowych drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Wystąpią m.in. Mario Lanza, Frank Sinatra, Dean Martin, Charles Aznavour, Tom Jones, Joe Dassin, Julio Iglesias, Jose Carreras, Adriano Celentano, Michael Buble, Garou i Vitas.

(20 VII godz.18.00)

 

PATRONAT MEDIALNY:


b_0_300_16777215_00_images_TVP3_Lodz_podst1.jpg